Medycyna jest jednym z najlepszych miejsc do inwestowania w innowacje, gdyż w ochronie zdrowia przynoszą one bardzo wymierne korzyści społeczne – m.in. wydłużenie trwania życia i polepszenie jego jakości – mówił w środę (26 września) minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas inauguracji konferencji i targów Nowy Przemysł EXPO w Katowicach.
– Jest cały szereg powodów, dla których minister zdrowia zajmuje się innowacyjnością – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski uzasadniając duże zainteresowanie resortu nowymi technologiami. Minister zdrowia uczestniczył w środę w sesji plenarnej otwierającej Europejskie Forum Technologiczne i inaugurującej wydarzenie Nowy Przemysł EXPO w Katowicach.
Jak zauważył, na zdrowie w latach 2016-2024 wydamy w kraju blisko 830 mld zł, a te wydatki dotyczą „gigantycznego obszaru gospodarki, który bardzo bezpośrednio dotyka każdego człowieka”.
Odwołał się do społecznej odpowiedzialności nauki. Przyznał, że bez intelektualnych rozważań nie można mówić o innowacjach i rozwoju Europy, ale jest bardzo ważne, by naukowcy nie „zamykali się w wieży z kości słoniowej”. – Musimy tak przekazywać informacje o wydatkowaniu publicznych pieniędzy na naukę, na innowacje, by Polacy, Europejczycy rozumieli po co to robimy – wyjaśniał, apelując jednocześnie do instytucji unijnych o jeszcze większe zaangażowanie w finansowanie innowacji w zdrowiu.
Jak dodał, medycyna i ochrona zdrowia jest jednym z tych obszarów, który bodaj najbardziej ukazuje „ludzkie” oblicze innowacji. W farmakologii są to nowe cząsteczki leków umożliwiające wprowadzanie nowoczesnych terapii wpływających na długość i jakość życia, w zakresie technologii – robotyka i nowe implanty.
Jak wyjaśnił w polskiej medycynie prowadzenie badań podstawowych, jak i wdrożeniowych, jest możliwe w oparciu o Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – Mamy uniwersytety, instytuty, ale potrzebujemy jeszcze Agencji Badań Medycznych, czyli instytucji, która będzie implementowała nowoczesne technologie do klinik, żeby sprawdzić jaka jest ich skuteczność w codziennej praktyce – mówił minister, mając na uwadze konsultowany właśnie projekt powołania Agencji.
Zaznaczył, że racjonalne wydatkowanie publicznych pieniędzy, to także jedna z niezwykle ważnych refleksji dotycząca innowacji w medycynie, która nie może być pomijana. – Nie ma innowacji bez wdrożenia, a w medycynie wdrożenie, to implementacja kliniczna. Nie możemy jednak proponować technologii wszystkim pacjentom, jeśli najpierw nie sprawdzimy, jak ta technologia działa w realnych warunkach – zaznaczał minister.
Innowacje służą zatem już nie tylko wprowadzaniu nowych technologii medycznych, ale też racjonalizacji wydatków na zdrowie. Minister przypomniał, że rocznie wydajemy blisko 100 mld zł publicznych pieniędzy na zdrowie Polaków.
– Innowacyjna medycyna to już nie tylko Evidence Based Medicine, ale także Evidence Based Policy, której potrzebujemy w obszarze zdrowia. To to tak duży system, że niezbędne jest posiadanie narzędzi, które pozwolą zdigitalizować, zinformatyzować obszar zdrowia. Wprowadzamy e-receptę, Internetowe Konto Pacjenta, wprowadzamy wymianę danych pomiędzy ZUS a NFZ. Tego nie było do tej pory. Nie myślano o ochronie zdrowia, jako procesie, który można przy wprowadzaniu nowoczesnych technologii jednocześnie optymalizować – przekonywał minister Szumowski.
Dodał, iż ma nadzieję, że Unia Europejska będzie znacząco wspierała wszelkie procesy innowacyjne w ochronie zdrowia. – Zdrowie całych społeczeństw, to jedno z najlepszych społecznie miejsc, by implementować innowacje – powiedział minister, zaznaczając że zdrowie jest już dzisiaj problemem międzynarodowym, między innymi dlatego, że choroby we współczesnym świecie nie uznają państwowych granic.
źródło: Rynek Zdrowia