Tomasz Grodzki będzie pełnił funkcję marszałka w X kadencji Senatu. Poparło go 51 senatorów, a 48 zagłosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego. Według informacji WP, od głosu wstrzymała się senator Lidia Staroń. Wybrano również wicemarszałków Senatu.
Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki. Z kolei na wicemarszałka z ramienia PO wybrano Bogdana Borusewicza. Za jego kandydaturą głosowało 90 polityków. 4 było przeciw, a 5 się wstrzymało. PSL na wicemarszałka wytypowało Michała Kamińskiego. Głosowało za nim 53 senatów, 37 było przeciw, a 10 się wstrzymało.
PiS wystawiło Stanisława Karczewskiego, za którym były 82 osoby. Przeciwko niemu głosowało 3, a 15 się wstrzymało. Gabrielę Morawską-Stanecką z Lewicy poparło 56 polityków, 28 było przeciw, a 15 się wstrzymało. Każdy z kandydatów musiał być wybrany bezwzględną większością, ale nie ustawowej liczby senatorów, tylko głosujących.
Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu
Zaraz po wyborze głos zabrał Grodzki. – Szanowne Panie i Panowie senatorowie, to jest zwycięstwo demokracji. To chwila triumfu, ale nie mojego. Wznoszę ten gest, kiedy zwycięstwo zawdzięczaliśmy Solidarności – mówił z rozpostartymi ramionami, pokazując gest wiktorii.
Nowy marszałek Senatu podkreśla, że przyszedł do polityki jako lekarz. – Przysięga Hipokratesa zobowiązuje mnie do leczenia każdego. Również wobec tego będę doceniał różnorodność naszego narodu. Za nią idzie kreatywność. Jako marszałek Senatu będę dbał, abyśmy strzegli tej siły – zadeklarował.
Tomasz Grodzki przekonywał, że Senat nie będzie pełnił funkcji „hamulcowego” dla Sejmu, w którym większość ma PiS. – Jeśli z Sejmu przyjdą do nas dobre ustawy i państwo uznają, że są odpowiednie, to będziemy ją chwalić. Jeśli będziemy musieli przygotować inicjatywę senacką, przygotujemy ją – zapewniał. – Obiecuję państwu ciężką pracę. W Senacie jest jej aż nadto. Każdemu, kto będzie chciał jakąś inicjatywę przeprowadzić, będę starał się patronować – dodał.
Schetyna wbija szpilkę Kaczyńskiemu
Sukces Grodzkiego skomentował szef PO Grzegorz Schetyna. – Dziękuję Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz Włodzimierzowi Czarzastemu, z którymi utworzyliśmy pakt senacki. To zwycięstwo dedykuję wszystkim tym, którzy wierzyli w zwycięstwo. Senat będzie gwarantował uczciwą, rzetelną debatę, a prawo mniejszości będzie w końcu respektowane, a nie tak jak przez ostatnie 4 lata – powiedział. – Ten sukces dedykuję także Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w Sejmie mówił, że „opozycja totalna się skończyła”. Skończyła się, ale władza totalna – dodał.
Marszałek Senatu zapewniał, że ze strony Koalicji Obywatelskiej nie będzie mowy o rewanżyzmie, a PiS otrzyma funkcję wicemarszałka wyższej izby parlamentu. – Naród domaga się zmiany i tę zmianę mu zapewnimy – powiedział.
Kandydatami do objęcia funkcji marszałka Senatu do końca pozostawali Stanisław Karczewski z PiS oraz Tomasz Grodzki z PO. Sytuacja pozostawała otwarta, gdyż siły obozu rządzącego oraz Koalicji Obywatelskiej były bardzo wyrównane. Przypomnijmy, PiS wprowadziło do wyższej izby parlamentu 48 przedstawicieli, KO 43, PSL 3, a SLD 2. W Senacie znalazło się też 4 senatorów niezależnych.
Tomasz Grodzki był wspólnym kandydatem opozycji, natomiast Stanisław Karczewski cieszył się poparciem PiS. Obaj do końca byli przekonani o swoich szansach. – Każdy sportowiec wierzy w swój sukces i każdy polityk musi wierzyć. Ja wierzę – mówił przed głosowaniem Karczewski. – Jestem pełen wiary, bo to zbyt poważna sprawa, żebyśmy sprowadzali to do jakichś personalnych przepychanek czy prób przekupstwa politycznego – przekonywał z kolei Grodzki.
Kariera polityczna Tomasza Grodzkiego
Tomasz Grodzki jest zaangażowany w życie polityczne od 2006 roku, kiedy został radnym w Szczecinie z listy PO. W szczecińskiej radzie zasiadał również przez dwie kolejne kadencje. W 2014 kandydował do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał wystarczającego poparcia.
W poprzedniej kadencji Grodzki uzyskał nominację do Senatu. We wrześniu 2019 roku Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła go kandydatem Koalicji Obywatelskiej na ministra zdrowia po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych.
Tomasz Grodzki z wykształcenia jest lekarzem. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
źródło: wp.pl